Spalvų darna

Pirmame tekste “Kuriantiems jaukią namų aurą“, užsiminiau apie spalvų galią interjere. Šiame straipsnelyje išdėstysiu pagrindines, interjero dizainerių naudojamas, spalvų derinimo technikas bei pasidalinsiu patarimais, kurias vadovaujuosi atnaujindama namų erdves. Kai nesinori gilintis į teorijas, spalvų proporcijas ir tik greit gauti atsakymą, kokią sienų spalvą pasirinkti? Norisi lengvai pajuokauti ir atsakyti: jei tikrai nežinote – dažykite šiltai balta spalva. Toks atsakymas Lietuvoje tiktų pakankamai dažnai: lengva perdažyti, erdvės atrodys didesnės, šviesi ir švari aplinka gerina nuotaiką tamsiuoju metų laiku, lengviau pertvarkyti namus, kai pabosta chromatinės arba spektro spalvos (žr. 1 pav. dešinėje), užtenka pakeisti akcentus.

...
...

O jei rimčiau, renkantis erdvės spalvinę gamą, rekomenduoju remtis viena iš žemiau aprašytų schemų bei technikų:

MONOCHROMATINĖ. Pasirinkite vieną spalvą, neskaitant neutralių, achrominių atspalvių (žr. 1 pav, kairėje), ir varijuokite jos sodrumu – tamsinant arba šviesinant spalvą. Su šia schema galite susikurti solidų erdvės dizainą, ypatingai dominuojant neutralioms spalvoms. Labai įspūdingai atrodo erdvės, kai dominuojančia pasirenkama ryški spalva, tiesa toks sprendimas ne kiekvienam. Naudojant monochromine spalvų derinimo techniką patariama rinktis kuo įvairesnes faktūras, atspalvius, kad erdvė netaptų nuobodi.

...
...

ANALOGINĖ. Paprasta ir efektyvi efektyvi technika, kai išsirenkame vieną bazinę spalvą ir deriname ją su šalia esančiomis spalvomis. Pavyzdžiui, pasirinkus mėlyną spalvą, ją galite derinti su melanžine ir žalia spalva.

...
...

PAPILDANTI. Tai yra dviejų, priešingų spalvų rate, atspalvių derinimas. Taip kuriamas kontrastas, tačiau tuo pačiu taip dekoruota erdvė netaps nei itin šalta, nei šilta, nes tokios spalvos viena kitą neutralizuoja. Technika padeda išryškinti ir akcentuoti svarbias detales.

...
...

Taip pat egzistuoja ir sudėtingesnės schemos: Skiriamoji papildomoji (angl. split complementary) ir Triada arba trejopa (angl. triadic), kurias įvaldyti gali padėti gilesnės studijos arba įgimtas skonis. Tikiuosi, kad iliustruotos technikos suteikė įžvalgų ir įkvėpimo. Vis dėlto, norėčiau dar pasidalinti trumpais patarimais, kurie gali būti naudingi priimant jūsų individualaus projekto sprendimus.

- Patyrinėkite spalvų poveikį sau ir namiškiams, jei tokių yra (žr. tekstas “Kuriantiems jaukią namų aurą“)

- Šaltas spalvos labiau tiks saulėtiems kambariams, orientuotiems į pietus, o šiltos jaukumo suteiks tamsesniems kambariams;

- Tamsios sienos atrodys arčiau, šviesios – toliau. Kai kambarys itin pailgas, tamsesnė trumpoji siena, vizualiai suteiks kambariui balanso.

- Tamsios ir sodrios šiltos spalvos vizualiai mažina erdvę.

- Nepamirškite penktosios sienos – lubų, keliais tonais tamsesnės už sienas lubos atrodys žemesnės.

- Taip kaip spalva atrodys jūsų namuose priklauso nuo paviršiaus faktūrų, apšvietimo, kitų spalvų kambaryje. Todėl sienų spalvą rekomenduoju pasimatuokite, išdažykite nedidelius plotus ir stebėkite, kaip ji atrodys, kaip ji keisis keičiantis dienos metui.

- Paviršaus faktūra daro didelę įtaką spalvai. Lygus paviršius net blyšioms spalvoms suteiks spindesio, išraiškinga faktūra tamsina spalvą dėl krintančio šešėlio.

- Interjero stiliai taip pat gali patiktuoti spalvų schemą, įkvėpimo galite paieškoti studijuodami juos.